Východ slunce nad Mariánkami
Máte rádi krásnou přírodu? Touláte se po lesích a stezkách, pozorujete východ slunce? Máme pro vás jeden tip. Zajeďte si do Mariánských Lázní.
Město, které vzniklo na místě, kde ještě poměrně nedávno byl hustý prales, bažiny a strmé rokle, dnes láká na jedinečné parky, prameny minerálních vod a toulky přírodou.
Lázeňské parky
Mariánské Lázně jsou někdy označovány za město v parku nebo naopak, park ve městě. A není to náhodou. Zdejší parky jsou totiž krásně zelené, město protínají v celé jeho délce.
Víte, že parky jsou dílem geniálního zahradního architekta Václava Skalníka, který přijal pozvání Karla Kašpara Reitenbergera a nechal zasypat všechny rokle a vysušit bažiny?
Které zákoutí města nesmíte minout?
- Nejromantičtějším místem Mariánských Lázní je Labutí jezírko, které zdobí sochy i malá kolonáda.
- Když vaše kroky povedou do Geoparku, můžete vidět kapličku Lásky. Ukrývá se trochu stranou, je ale oblíbeným místem pro romantická setkání i svatby.
- Na samém okraji Mariánských Lázní vyvěrá Pirátův pramen. Kdo hledá místo, kde ho nebude nic rušit, měl by se vydat sem.
- Krásný pohled na město se vám naskytne od Karlova kříže, který městu daroval Karel Kašpar Reitenberger jako pochodeň víry a naděje.
- Jen kousek od hlavní kolonády se v lesoparku ukrývá pavilon Lesního pramene.
- Hledáte místo, kde si můžete na trávu rozprostřít deku a nerušeně si číst? Vydejte se k Ferdinandovu prameni.
- Nevadí vám se trochu projít? Vydejte se k rozhledně Hamelika. Na její vrchol vede 100 schodů, když je vyšlápnete, naskytne se vám krásný výhled nejen na město, ale i jeho okolí.
Náš tip: Vydejte se na procházku po všech zdejších pramenech. Mezi ty nejznámější patří Ambrožovy prameny Lásky, Karolinin pramen, Křížový pramen, Ferdinandův pramen, Rudolfův pramen a Lesní pramen.
Co dalšího vám nesmí ujít? Jendoznačně zpívající fontána
Dominantou města nejsou elegantní hotely, ale zpívající fontána. Unikátní kruhový bazén s dvanáctidílnou plastikou stylizovaného květu se středem z leštěné oceli se nedá jen tak přehlédnout, navíc vám jedna návštěva určitě nebude stačit.
Fontána se rozeznívá každý den, od 30.dubna do konce října, kdy končí sezóna, vždy v lichou hodinu mezi 7.-19.hodinou. Ve 21,00 a 22,00 hod. je hudba doplněna o světelnou show. A to je teprve podívaná.
Víte, že repertoár tvoří 11 skladeb, přičemž 8 z nich se střídá v pravidelných intervalech a 3 z nich jsou určeny jen pro mimořádné příležitosti?
Stálicí je Hudba pro fontánu, jejímž autorem je Petr Hapka. Jde o skladbu, kterou fontána „zpívala“ jako úplně první. Slyšet ale můžete třeba i Dobytí ráje 1492 od Vangelis nebo Vltavu Bedřicha Smetany.