Zavítejte do města milenců!
Že jste v Benátkách ještě nikdy nebyli? Tak se do nich vypravte. A nevadí přitom, že nejste snoubenci nebo novomanželé, romantickou dovolenou si zde užijete, i když zrovna neplánujete svatební cestu.
Zajímavosti na začátek
Italské Benátky jsou významným historickým, kulturním i společenským centrem a žijí prakticky z návštěvy turistů, kterých do Benátek každoročně zavítá až 15 milionů! Dopravní ruch se soustřeďuje na kanály kolem hlavní ulice, kterých je okolo stovky a hlavní dopravní tepnou je Canal Grande, který je dlouhý 4 kilometry a široký 70 metrů.
Ve městě je k vidění 400 kamenných mostů a 15 000 domů stojících na dubových kůlech umístěných v moři. Dopravit se po městě můžete klasickými motorovými loděmi, pro typickou romantickou plavbu však turistům slouží tradiční gondoly, které jsou nedílnou součástí Benátek už od 11. století.
Trocha historie
Historické Benátky jsou zapsané na seznamu UNESCO a mezi nejstarší stavby patří bazilika sv. Marka, která pochází již z 9. století a nachází se na náměstí sv. Marka, nebo Dóžecí palác. Ten byl postavený ve století 14. a při jeho výstavbě byly použity prvky gotiky i byzantských vlivů.
Kombinací byzantských prvků (kopule), islámských (minarety) a gotických (lomený oblouk) vznikl orientální sloh nazývaný benátská gotika.
Co v Benátkách navštívit?
V Benátkách Vás může zaujmout četné množství kostelů, mezi nejznámější a nejnavštěvovanější patří rozhodně Santa Maria della Salute, Frari, San Giovanni Paolo a již zmíněná bazilika sv. Marka. Náměstí sv. Marka je často prvním cílem všech turistů. Jedná se totiž o samotné centrum města, kde se soustřeďují všechny nejdůležitější památky.
Nezapomeňte navštívit zvonici, 99 metrů vysokou věž, ze které se můžete pokochat pohledem na celé město. Mosty jsou důležitými spojnicemi a orientačními body pro obyvatele i návštěvníky města.
Ponte dell’Accademia je dřevěný most z poloviny 19. století, kamenný most Ponte di Rialto z konce 16. století zase patří k nejfotografovanějším mostům na světě vůbec a Ponte della Constituzione je most poměrně nový, byl postaven až v roce 2007 podle návrhu španělského architekta Calatrava.
Ve městě můžete navštívit Gallerii dell’Accademia, kde naleznete vůbec největší sbírku benátského umění z období od 12. do 18. století.
Za navštívení jistě stojí i galerie moderního umění Peggy Guggenheimové, kde můžete obdivovat díla z uměleckých směrů kubismu, surrealismu nebo abstrakce od významných umělců Picassa, Dalího, Pollocka a dalších.
Milovníci knih by neměli vynechat ani Biblioteca nazionale Marciana – knihovnu sv. Marka z roku 1537, kde si lze prohlédnout unikátní sbírku starých rukopisů a mimo jiné i obrazy od Tiziana nebo renesanční sál.
Co v Benátkách ochutnat?
Benátská gastronomie je ovlivněná orientem a exotickým kořením. Mezi nejoblíbenější z nich patří koriandr, římský kmín, šafrán nebo květy pomerančovníku. Tradiční jsou pokrmy z ryb, rýže (klasikou je Risi e bisi – rýže s hráškem) nebo omáčka Pearà z hovězího masa a sardinek.
Ochutnat můžete i nespočet variací italského risotta – s masem, zeleninou nebo mořskými plody. Oblíbené jsou i pokrmy z dýně (závin nebo nákyp), ale těstoviny se v místním kraji příliš nevaří. Výjimkou jsou Pasta e Fagioli – těstoviny s fazolemi nebo Bigoli con l’anatra – špagety Bigoli s kachnou.
Benátsko je navíc významným regionem v produkci vína, až čtvrtina všech italských vín pochází právě z této oblasti!
Nejslavnější jsou například Soave, Ripasso, Lugana nebo Prosecco. V benátském kraji navíc ochutnáte velké množství sýrů, z nichž jmenujme alespoň ty nejslavnější – Asiago a Monte Veronese – ty zastupují prakticky celé Benátsko.
Z návštěvy Benátek si krom pár lahví vynikajícího vína odvezete především nezapomenutelné zážitky na romantické večery při západu slunce, ať už při plavbě gondolou nebo posezení na zahrádce jedné z místních kavárniček.
Zjistili jsme za Vás
- Po mnoha porovnáních různých nabídek nám vycházejí letenky nejlevněji přes Pelikán.cz
- Naopak celou dovolenou kompletně pořídíte nejlevněji díky Dovolená.cz, jak jinak. :-)