Švýcarsko – hodinky, fondue a Victorinox!
Švýcarskými suchozemskými sousedy jsou Itálie, Francie, Německo, Rakousko a Lichtenštejnsko. Leží mezi Bodamským a Ženevským jezerem, Horním a Alpským Rýnem, Rýnem, Jurou a jižními Alpami na jižním okraji střední Evropy.
Něco málo o Švýcarsku
Je to poměrně malá země co se týče rozlohy (41 000 km2), a počet obyvatel se pohybuje lehce přes 8 milionů, přičemž asi jednu pětinu zabírají cizinci. Obyvatelé Švýcarska jsou milí, srdeční a zdvořilí, rádi Vám pomohou v nesnázích a ukáží nejen správnou cestu, ale i pamětihodnosti, na které byste při Vašich cestách neměli zapomenout.
Jsou totiž hrdí na svoji zemi, rádi se s Vámi podělí o historické, ale i gastronomické poklady. Podporují dodržování tradic a obyčejů, do kterých se zapojují i velmi mladí lidí. Jsou precizní, spolehliví, dochvilní, spořiví, ale také opatrní – nemají rádi změny a řídí se pořekadlem „dvakrát měř, jednou řež“.
Počasí ve Švýcarsku je poměrně proměnlivé, za což můžou velké výškové rozdíly. Střídá se tu proto polární vzduch s atlantickým větrem a mrazivé kontinentální podnebí s teplým středomořským. Pro tuto zemi je však velmi typický suchý prudký vítr, nazývaný fén, který vzniká při setkání jižní tlakové výše a severní tlakové níže. Tím prudce stoupá teplota a taje sníh.
Nejvhodnějším obdobím pro návštěvu země je červenec a září – je to ideální období pro horskou turistiku nebo horolezectví. Před každou výpravou do hor však sledujte předpověď počasí – jeho změny jsou tu velmi prudké a nepředvídatelné, a proto se může snadno stát, že se jasná slunečná obloha znenadání zatáhne a spustí se prudký liják.
Nezapomeňte ani na pevnou horskou obuv a nepromokavou bundu, která jen tak neprofoukne. Hodit se bude i opalovací krém s vysokým ochranným faktorem a sluneční brýle. Pokud vyrážíte za lyžováním nebo jinou zimní atrakcí, cestu si naplánujte na období od prosince do dubna. V této době zde panují nejpříznivější podmínky.
Na výpravu do hor
Horské oblasti se zde dělí na tři části – nachází se zde Švýcarský Jura, Švýcarská plošina a Švýcarské Alpy. Jura pokrývá asi 10% území a jedná se o úzké, vápencové pohoří, které je dlouhé 250 km a nachází se v nadmořské výšce až 1700 metrů. Mimo to se táhne podél francouzské hranice.
Alpy tvoří více než polovinu plochy státu a soustřeďují se zejména v Západních Alpách a dělí se na severní a jižní část. Na severu nalezneme Bernské a Glarnské Alpy, na jihu potom Walliské, Tessinské a Bündnerské Alpy. Švýcarská plošina zabírá asi 37% území a nachází se uprostřed mezi dvěma zbývajícími horskými oblastmi.
Jezera, doliny a kopce, které jsou zde k vidění, jsou vytvořené působením ledovce. V jejím středu nalezneme hlavní město Švýcarska – Bern. Největším městem je však Zürich, kde žije asi 340 tisíc obyvatel. Švýcarsko je zemí lyžování a ostatních zimních sportů!
Z nejznámějších oblastí jmenujme například Bernese Oberland, Graubünden nebo Valais. Téměř celé území Graubündenu zastupuje národní park, kde jsou k vidění kamzíci, kozorožci, svišti i orli. Ve Valais zase můžete obdivovat celých 47 švýcarských čtyřtisícovek (z celkových 48).
Co ve Švýcarsku ochutnat?
Švýcarská kuchyně je poměrně prostá, ale vydatná a aromatická. Typickými surovinami pro přípravu pokrmů jsou brambory a sýr. Neochutnat ve Švýcarsku sýr, je totéž jako odjet z Itálie, aniž byste si dali pravou pizzu. Nejznámější je Emmentall, Gruyere nebo appenzellský sýr. Sýry jsou často ochucovány bylinkami a kořením, čímž získávají zajímavější chuť.
Nejznámějšími a nejoblíbenějšími sýrovými pokrmy jsou bezesporu raclette a fondue. Racletete jsou roztavené plátky sýru, které se podávají s bramborami ve slupce a oblohou ve formě nakládaných okurek, cibulek nebo ananasu. Tradiční švýcarské fondue se připravuje ve speciálním hrnci, ve kterém se směs udržuje nestále horká.
Do ní se na dlouhých vidličkách namáčí kousky pečiva, masa nebo zeleniny. Typické sýrové fondue se skládá ze dvou třetin z ementálu a z jedné třetiny ze sýru Gruyere. Příprava fondue je však často záležitostí dané oblasti a existuje spousta rozličných variací. Z brambor jistě stojí za ochutnání rösti, ofetori nebo züri gschnätzlets. Jde v podstatě o obdobu českého bramboráku.
Vyzkoušet můžete i bramborové nočky se sýrem Schabzieger, cibulový koláč nebo některou z tradičních polévek (dršťkovou, zeleninovou s mlékem nebo bramborovou s hrachem). Švýcarsko je významným producentem čokolády a cukrovinek. Z těch nejznámějších značek jmenujme například Nestlé, Lindt nebo Toblerone. Nadšení budou i všichni milovníci vína – švýcarská vína jsou velmi oceňovaná.
Většinu produkce tvoří víno bílé a zkrátka nezůstanou ani ti, kteří dávají přednost něčemu ostřejšímu – pálenka ze zdejších švestek, višní, hrušek nebo jablek má zkrátka říz!
Zjistili jsme za Vás
- Po mnoha porovnáních různých nabídek nám vycházejí letenky nejlevněji přes Pelikán.cz
- Naopak celou dovolenou kompletně pořídíte nejlevněji díky Dovolená.cz, jak jinak. :-)