Po stopách hraběte Draculy
Rumunsko je největší balkánský stát na jihovýchodě Evropy, jehož východní břehy omývá Černé moře. Sousedí s Ukrajinou, Moldavskem, Maďarskem, Srbskem a Bulharskem. Rumuni jsou přátelští, otevření a vstřícní lidé a můžete se setkat i s pozváním na soukromé posezení s rodinou.
Zajímavosti na cestu
Rumunsko je velmi rozmanitá země, která Vám nabídne jak historická městečka podobná Praze, tak orientální nádech. Pokud patříte mezi milovníky ptactva, neváhejte a navštivte dunajskou deltu. Jedná se o oblast podél Dunaje a krajinu okolo tvoří zejména mokřady s rákosím a lužní lesy. Útočiště zde nalezlo přes 300 druhů ptáků a nachází se zde i obrovská kolonie pelikánů.
Rumunsko je známé také svými lázněmi, jsou doslova na každém kroku. Mezi nejznámější a nejnavštěvovanější patří Herkulovy lázně, lázně Lipova nebo lázně Felix. To, čím je Rumunsko tak jedinečné a vyhledávané, je však příroda. Nabízí jak hory, pastviny a hluboké lesy, tak i jeskyně, jezera a zapomenutá místa.
Při procházce horami budete mít pocit, že jste se vrátili v čase – spatříte dřevorubce s koňmi táhnoucími klády, ovčáky na pastvě s ovcemi, zahlédnout můžete i polodivoké koně na hřebenech hor. V malých horských vesničkách narazíte na skromné chaloupky, malá políčka i primitivní pece.
Kam zavítat?
Pokud zavítáte do hlavního města Rumunska, Bukurešti, určitě nepřehlédnete budovu parlamentu, která je druhým největším domem světa! Na výšku měří 84 metrů, přičemž podzemní prostory zabírají dalších 8 pater.
Na stavbu bylo spotřebován milion kubíků mramoru, 700 tisíc tun oceli a přes 900 tisíc kubíků dřeva na výzdobu interiéru. V dnešní době by výstavba podobného paláce vyšla v přepočtu na 100 mld. Kč!
Město Sighisoara je jedním z nejzajímavějších míst v Rumunsku. Město bylo založeno na konci 12. století a je proslulé zejména tím, že se zde v 15. století narodil Vlad Napichovač (Dracula). Na nádvoří historického centra naleznete věž s orlojem, muzeum, ale hlavně Draculův rodný dům.
Vlad III. Dracula získal svoji přezdívku Napichovač až posmrtně, a je odvozena od jeho záliby v zabíjení narážením na kůl. Touto krutou a pomalou metodou usmrcoval válečné zajatce i obyčejné zločince. Jindy upálil chudé obyvatele s tím, že tím sníží chudobu v zemi nebo nechal tureckým poslům přibít turbany na hlavu hřeby, když je odmítali smeknout.
Byl neobvykle krutý a neváhal zaútočit ani na své nejbližší (pořezal i svou milenku tak, že jí nedonošený plod vyhřezl z břicha, Vlad si jej poté vystavil ve své ložnici). Počet obětí Vláda Draculy se pohybuje od 40 000 do 100 000!
Hrad Hunedoara patří mezi nejkrásnější gotické hrady. Stavba hradu byla sice započata již ve 13. století, ale trvala až do 17 století včetně různých úprav a průběžných rekonstrukcí.
Co si z Rumunska přivézt?
Rumunsko je zemí bohatou na tradice a jednou z nich je i tradiční keramika, která se motivy liší podle daného kraje. Sedmihradská keramika je modrá s motivy ptáčků nebo rostlin, zato keramika z Horezu má úplně jiné ornamenty. Oblíbené jsou i sošky a jiné výrobky ze dřeva.
Rumunská vína patří mezi nejlepší v Evropě, však se tu víno pěstuje už od dob Římanů! Navíc jsou ceněna na mnoha mezinárodních festivalech. V Rumunsku se vína nesmí uměle přislazovat, sladká chuť je tedy získána pouze z hroznů zrajících na slunci. Za ochutnání jistě stojí feteasca neagră, odrůda, která se nepěstuje jinde na světě!
Mimo víno můžete nakoupit i tradiční rumunskou pálenku – brandy (Alexandrion, Zaraza), slivovici či pálenku z jiného ovoce nebo Afinată (tmavomodrý likér z borůvek). Nezapomeňte koupit i sýry, které jsou zde vyhlášené. Nejlepší je kupovat přímo u farmářů, ale i v supermarketech narazíte na kvalitní zboží. Vyrábějí se z kravského, ovčího a buvolího mléka a dělí se na druhy brânză (měkký), telemea (tvrdý) nebo caşcaval (podobný řecké fetě nebo našemu balkánskému sýru).
Co v Rumunsku ochutnat?
Mezi tradiční jídla patří mămăligă (kukuřičná kaše), mici (grilované kořeněné mleté maso) a sarmale (mleté maso s rýží ve vinném listu). Polévky jsou zde velmi syté a stojí proto stejně jako hlavní chod. Nejoblíbenějšími polévkami je dršťková, zeleninová nebo zeleninová s masem.
Často se do polévek přidává ještě smetana nebo pálivé papričky navíc. Pro milovníky sladkého je zde ještě tečka na závěr – chalva, která sem doputovala z Orientu, ale i ostatní běžné dorty a zákusky jsou zde příliš sladké. V horách však můžete ochutnat i obilnou kaši s medem a skořicí.
Rumunsko je pro mnohé turisty nezajímavá země s pochybnou historií a špinavými městy, ale pokud se zaměříte na rumunské Karpaty nebo jiná nejzajímavější místa, jistě nebudete zklamaní.
Zjistili jsme za Vás
- Po mnoha porovnáních různých nabídek nám vycházejí letenky nejlevněji přes Pelikán.cz
- Naopak celou dovolenou kompletně pořídíte nejlevněji díky Dovolená.cz, jak jinak. :-)